športové

Čo je to Davis Cup?

Septembra 2022

Od roku 1900 sa v tenisovej súťaži Davis Cup stretávajú najlepší profesionálni tenisti, ktorí reprezentujú svoju krajinu pre prestížny Davis Cup. Úvodný zápas nastal, keď štyria študenti Harvardskej univerzity napadli Britániu. Pohár bol pomenovaný po jednom z prvých pretekárov Dwightovi F. Davisovi a striebornej trofeji, ktorú navrhol pre túto prvú udalosť.

Tím Spojených štátov dominoval tejto udalosti tým, že vyhral pohár viac ako ktorákoľvek iná krajina vedená v 80. a 90. rokoch jeho najúspešnejším hráčom Johnom McEnroe. Aktuálny tím sa skladá z kapitána Jima Couriera a Andy Roddicka, Mardyho Fisha a bratov Bryana. Tento tím, žiaľ, nemal veľa úspechov a budúcnosť nevyzerá sľubne.

Formát súťaže Davis Cup je podujatie Round Robin, ktoré sa koná cez víkendy na rôznych miestach v rôznych krajinách. Najdominantnejšie tímy sú súčasťou svetovej skupiny, pričom zvyšné tímy súťažiace v regionálnych podujatiach postupujú do prvej šestnástky. Sádzanie a umiestňovanie v bežnej roku vo svetovej skupine sú založené na výsledkoch za predchádzajúci rok.

Každá „kravata“ Davis Cupu pozostáva z dvoch dvojhry, jedného dvojhry a dvoch dvojhier podľa potreby. Všetky zápasy v nerozhodnom stave sa nazývajú „gumy“ a všetky zostávajúce zápasy, ktoré sa majú hrať, keď sa rozhodne o nerozhodnom výsledku, sa nazývajú „mŕtve gumy“, pretože výsledok je zanedbateľný. Bodovanie je najlepšie z piatich setov bez piateho setového tiebreaku. Hostiteľský tím si vyberie miesto a povrch, na ktorom sa bude hrať kravata, čo môže byť významnou výhodou.

Historicky najvýznamnejšie tímy Davis Cupu boli Spojené štáty americké a Austrália, pričom každý z nich získal viac výhier a druhých súťaží ako ktorýkoľvek iný národ. To však nie sú súčasné víťazstvá a ďalšie krajiny sa pravdepodobne stanú dominantnými. Posledný pohár sa dostal do srbského mužstva pod vedením Novaka Djokoviča. Ďalšími víťazmi v posledných rokoch sú tímy zastupujúce Rusko, Španielsko a Chorvátsko.

Hoci tím USA Davis Cup už nie je silou, ktorá bola kedysi, má rekord v rekordných víťazstvách od roku 1920 do roku 1926 a väčšina víťazstiev Davis Cupu s víťazstvom 32. Austrália sa vo finále objavila viac ako ktorákoľvek iná krajina od roku 1938 do roku 1968, a získal 28. miesto na druhom mieste v USA.

Ekvivalentnou ženskou udalosťou je Fed Cup.

Davis Cup - Na Švajčiarov sme nasadili najlepšie čo máme uzmaslistok 75 (Septembra 2022)

Tagy Článok: Čo je to Davis Cup ?, Tenis, pohár davis, čo je pohár davis, john mcenroe, andy roddick, guma, mŕtvy kaučuk, kravata, Srbsko, Španielsko, rafa, nadal, djokovic, Rusko, tenis, bryanskí bratia